Canisterapie

20. prosince 2006 v 13:40 | Klára |  Labradoři v akci
Postižené děti pomáhá léčit psí teplo a pomazlení

Zdroj: 08.12.2004 - (bz) - str. 02
Chodov - Tělesně postižený Honzík leží na matraci a zkroucenýma rukama se mazlí s vycvičeným psem. Zvířecí teplo a chuť psa pohladit mu aspoň na pár minut uvolní stažené svaly. Honzík patří v chodovském denním stacionáři mezi klienty, kteří se tu už několik týdnů léčí canisterapií. Jednoduše řečeno - pomáhá mu psí láska."Při této léčebné metodě pejsek naváže s člověkem kontakt a působí na něj fyzicky i psychicky. Při takzvaném polohování dítě na psovi leží a jeho vyšší tělesná teplota kolem osmatřiceti stupňů uvolní na patnáct minut třeba stažené svalstvo na rukou, což pak zjednoduší práci u počítače," pochvaluje si terapii vedoucí stacionáře Věra Bráborcová. Nebo postižené děti psa krmí a on jim při tom rozmasíruje a dráždí akupresurní body na dlaních. Canisterapie je pro klienty příjemnější než běžná rehabilitace, která bývá i bolestivá. "Už to, že Honzík dává lokty od sebe, jak se snaží psa obejmout, je pro něj těžký úkon," popisuje Věra Bráborcová.
Za klienty do Chodova zdarma jezdí a střídají se chovatelky z Karlovarska. "Je to radost takhle pomáhat, když vím, že se děti těší. Při hlazení a mazlení jim povolí křeče. V podstatě je to díky psímu teplu, které je příjemné a přirozené," říká chovatelka belgického grifonka Bonifáce Irena Mikulecká.
Pes podle ní nemusí být nějak zvlášť vycvičen. Důležitá je hlavně jeho klidná povaha a schopnost nechat si cokoliv líbit. Při zkouškách mu nesmí vadit třeba rychlé pohyby nebo pád berlí. Po několika desítkách minut terapie končí. I psa totiž soustředěnost vyčerpává.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | 29. srpna 2007 v 18:04 | Reagovat

Máš moc vydařený stránečky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama